Блог школи французької мови Côte d'Azur
2020-06-29 17:00 Про Францію

Франція - це, звичайно, le fromage!

Існує така версія, що сирів у Франції така кількість, що ви можете кожного дня протягом року куштувати новий вид. Це й не дивно – сири у Франції виготовляють вже багато сотень років. В кожній французькій провінції та кожному регіоні країни є свої види цього улубленого багатьма продукту. Часто сир має назву того місця, де його виготовляють. На таких сирах ви побачите спеціальне маркування - Appellation d’Origine Controlee.

Подача сиру


Абсолютно точно, що без сиру неможливо уявити собі Францію. Як й без вина. До речі, вино та сир у Франції подають часто разом в якості десерту після основної страви. Сир зазвичай подають на гарній окремій тарілці або дошці з каменю чи дерева, нарізають невеличкими кубиками або шматочками, прикрашають виноградом чи додають горіхи. Їдять сир, починаючи з менш насиченого за смаком та закінчуючи більш зрілими, ароматними та витриманими сирами. 


Види


Сир у Франції виготовляють з різних видів молока – козиного, овечого, коров’ячого. Він може бути м’яким або твердим, витриманим та зрілим або молодим. На будь-який смак. Сир додають у різні страви, з ним роблять десерти та прото їдять як завершення трапези.

Сирні ринки


Вибір та купівля сиру – це особливе задоволення. Французи часто купують сири на фермерських ринках. Тут зазвичай продукти свіжі, домашні. Та й яке задоволення – спробувати різні види сиру перед тим, як обрати, що придбати для себе. Як будете у Франції, обов’язково відвідайте такий ринок – оберіть сир, додайте до нього волоський горіх та пляшку вина. Це може стати вашою чудовою французькою вечерею. 


Що ж обрати?


Почати можна з класики:

  • Brie
Цей сир виготовляють у Франції вже багато століть. Це улюблений сир багатьох
французьких монархів. Одного разу навіть Карл Великий сказав про сир Брі, що «тільки що він спробував одну з найбільш витончених страв». Батьківщиною цього сиру є регіон Брі, а саме містечко Meaux, що розташоване близько Парижу. Саме тут проходить один з найбільш великих щорічних ринків сиру. 

Brie – м’який, вершковий, ніжний сир з коров’ячого молока. В нього приємний вершково-карамельний відтінок, згори сир вкритий оболонкою з плісняви з прожилками, які добре помітні на поверхні сиру. За технологією Brie  витримують в холоді 4-6 тижнів, щоб він дозрів. Цей вершковий сир буває також й більш зрілим. В цьому випадку його називають Brie Noir та витримують в холоді від 1 місяця до року. Смак такого сиру більш насичений, вньому можуть бути горіхові або фруктові нотки.

  • Camembert
З молодих сирів, звичайно, потрібно приділити особливу увагу Camembert (Камамбер). Його вважають "сином" сиру Brie. Camembert виготовляють вже більше трьох століть в Нормандії. За легендою одного разу жінка на ім’я Марі Арель, що мешкала в селищі Камамбер, врятувала від переслідувань революціонерів священника. Він в знак подяки подарував їй рецепт сиру, який виготовляли в його рідній місцевості - Brie. Ось таким чином рецепт перекочував з одного регіону в інший, а сир став «прямим нащадком» відомого Брі.

Camembert навіть часто плутають з його «батьком», але відмінності все ж таки є. Він більш жирний, ніж Brie. В його ароматі є легкі грибні нотки. За зовнішнім виглядом він також відрізняється від свого попередника. Камамбер має білу скоринку – рівну, без прожилок. Та й сам сир всередині більш світлий. Витримують його 1-2 місяці. Саме сир Camembert можна частіше за все побачити у вигляді традиційного французького сніданку з багетом.


  • Roquefort
Рокфор – ще один сир з пліснявою. Один з самих старів сирів Франції, саме його називають «королем серед французьких сирів». Роблять його з овечого молока. Цей сир виготовляють лише в одному місці – у вапняних печерах гір Combalou в провинції Rouergue, де ідеальні температура та вологість для визрівання сирів. Саме там утворюється блакитна пліснява, що надає сиру незвичний витриманий смак. До речі, перед тим, як істи Roquefort, рекомендуємо взяти його з холодильнику та потримати близько години за кімнатної температури. А ще відомо, що рецепт цього сиру засекречений.

Також обов’язково спробуйте Сhèvre. Це м’який сир з козиного молока, який часто додають у салати та сендвічі. Також відомий Mont d’Or з коров’ячого молока із скоринкою з плісняви. Придбати такий сир, до речі, можна лише з вересня по травень.


Звичайно, у Франції є також багато й твердих сирів. Наприклад, відомі сири Brebis basque з овечого молока; Comté – з коров’ячого, Emmental – сир з великими дирками, який зпочатку виготовляли лише у Швейцарії. Пізніше цей рецепт потрапив у Францію, де став дуже популярним. Цей сир часто використовують в перетертому вигляді для виготовлення лазаньї, піцци, пирігів та інших страв. Дуже гарний сир яскраво-помаранчевого кольору виготовляють у Ліллі. Це сир Mimolette.

Звичайно, ще є багато-багато видів сиру. Ми впевнені, що ви зможете обрати щось для себе. Бажаємо вам en goûtant belle du fromage – приємної сирної дегустації!