Знавець людських душ, тонкий поціновувач жінок, основоположник реалізму в літературі, якого вважав своїм вчителем навіть Ф. Достоєвський.
СІМ'Я
Шлях Бальзака був непростим. Народився він в родині селянина, який зміг розбагатіти з часом та навіть стати помічником мера міста Тура, де мешкала сім'я на той час. Мати Бальзака була набагато молодша за батька, походила з буржуазної родини з непоганим достатком. Батько мріяв зробити юнака Оноре адвокатом та навіть віддав його у юридичну школу. Але, як це часто трапляється, мрії батьків не подобаються їх дітям. На той час юний Бальзак навчався в ієзуїтському коледжі вже 7 років. З сім'єю бачитись йому не дозволяли, Оноре навіть захворів... та був відправлений додому. Коледж він закінчив вже заочно. Потім навчався в школі права, а коли родина переїхала до Парижу, місцем його навчання стала Сорбонна. Вже тоді він знав, що хоче стати письменником, вже тоді він читав все, що тільки потрапляло до його рук.
ПЕРШІ ТВОРИ
В 24 роки він написав свої перші твори в стилі романтизму. Пізніше Бальзак намагався цей свій досвід навіть не згадувати, вважаючи його вкрай невдалим. Перші свої роботи він писав від великої скрути. Це були романи, які він продавав видавництвам за зовсім смішні гроші. Пізніше він розпочав декілька комерційних справ, які ще погіршили фінансове становище Бальзака - він став майже банкротом. Потім все життя, що залишилось, він намагався позбутися боргів.
КОХАННЯ
В 23 роки він познайомився з графінею Берні. Вона була значно старшою за нього, їй було 45. Бальзак пізніше зізнавався, що вона була янголом його молодих років - в той час, коли він був невідомим та без грошей. Саме вона вплинула на його емоційний розвиток, характер, застосування його таланту та наступну літературну діяльність. Стосунки їх були яскравими та пристрастними з початку. Потім вони переросли в платонічне кохання.
ЖІНКА БАЛЬЗАКІВСЬКОГО ВІКУ
Варто зазначити, що жінки Бальзака майже завжди були старші за нього. Що це? Що в ньому притягало їх? Його мудрість та життєвий досвід не по роках? Йому було цікаво з ними, а їм було легко та зрозуміло. Він писав про них та для них, так добре відчуваючи їх хвилювання, почуття та побоювання. Напевно, саме через це з'явилась фраза "жінка бальзаківського віку". Найпопулярніша героїня його творів була часто у віці від 30 до 40 років. Багато вже пережито, є життєвий досвід та бажання. Бальзак вважав, що це найкращий вік жінки, розквіт її молодості та темпераменту.
РОБОТА
Декілька разів Бальзак, що страждав від бідності, намагався почати комерційну діяльність. Одного разу навіть хотів спробувати себе у політиці. Але вся подібна активність була для нього повною невдачею. Кожного разу він повертався до улюбленої літератури (чому ми дуже раді!). Оноре був справжнім трудоголіком, починаючи з 16 років він працював по 15 годин на добу. Він однозначно був найпродуктивнішим з письменників свого часу, публікуючи по 5-6 романів на рік. Про що він писав? Про те, що бачив навколо себе: про багатих та бідних, селян, буржуазію, аристократів, про Париж та Францію. Кожного разу він підіймав у своїх творах гостро-соціальні теми. Пізніше автор поєднав всі свої твори під однією назвою "La Comedie humaine" (“Людська комедія”) з трьох частин: “Етюди про звичаї”, “Аналітичні етюди” та “Філософські етюди”. Звичайно, все це було близьким для людей. Письменник став популярним.
ПРІЗВИЩЕ
Частинку "де" до свого прізвища Бальзак приставив самостійно. Він завжди хотів бути аристократом, хоча походження його таким не було, як ми вже знаємо. Та й прізвище родини письменника було Бальса. Батько Оноре колись змінив його на нове - Бальзак.
ГАНСЬКА
Кохання всього його життя розпочалось несподіванно... через листування. Незнайомка написала йому коротенького листа з таємничим підписом "Іноземка". Звичайно, письменник був заінтригований. Молода жінка була польською графінею Евелиною Ганською. Їй було 32. Звичайно, вона була заміжня. В її чоловіка, графа Ганського, були маєтки в Україні, тому пізніше письменник також побував в багатьої українських містах - Києві, Чернігові, Бердичеві, Вінниці.
Після смерті Ганського, Бальзак хотів одружитися з графінею, їх роман тривав довгих 17 років. Декілька разів він робив їй пропозицію руки та серця, але вона не погоджувалась. Графіню хвилювала слава донжуана - Бальзак любив жінок, а вони любили його. Евеліна також побоювалась, що таке рішення не сподобається родині її померлого чоловіка, графа Ганського. Вони могли відібрати в неї доньку, залишити її без спадщини. Але письменник не відступав. Він подорожував за Евеліною всюди, де була вона - на Сардинію та в Украіну, Росію та Францію. Він використовував будь-яку можливість бути поряд.
Вінчалися вони лише у 1850 році в Бердичеві незадовго до смерті письменника в тому ж році. Він все ж таки отримав своє. Після вінчання пара переїхала до Парижу, де письменник придбав невеличкий готель, де вони й жили.
СМЕРТЬ
Причина смерті? Сьогодні можна легко сказати, що причиною смерті письменника була кава. Він пив по 50 чашок на день. Спав по 3-4 години на добу, рідко виходив з дому - все писав, писав свої романи. Звичайно, що такий ритм життя та надлишок кофеїну негативно позначились на здоров'ї письменника. Він прожив трішки більше 50 років. Та лише один рік встиг прожити з коханою Евеліною у подружжі. Проводжали в останній шлях Оноре де Бальзака всі відомі письменники того часу - Віктор Гюго, Олександр Дюма та інші. Бальзак був прикладом для багатьох.
СЛАВА
Оноре де Бальзак був з тих авторів, кого дуже добре знали за межами Франції. Він відвідував Україну з Евеліною, був у Москві та Санкт-Перебурзі. Саме тут з ним познайомився молодий Федір Достоєвський. Він був у повному захваті від Бальзака та навіть вирішив перекласти його роман "Евгенія Гранде", Це був перший переклад світової класики Достоєвським.
Сьогодні Оноре де Бальзака знають в усьому світі. Це класика не лише французької, а й світової літератури. Його твори перекладені на багато мов, а самого автора можна сміливо рекомендувати як найкращого експерта з стосунків.