Блог школи французької мови Côte d'Azur
2020-07-14 17:00 Про Францію Люди

Геній та мільйонер. Пабло Пікассо

ГЕНІЙ ПІКАССО

80 000 робіт, 92 роки життя, живопис та скульптура, графіка та гравюра, дизайн, оформлення сцени театру, кераміка, а також найдорожчі картини світу та мільйони ще за життя; кубізм, неокласицизм та сюрреалізм – все це про Пікассо, звичайно. Цікаво, що найуспішніший час свого життя художник провів саме у Франції, хоча народився в Іспанії, а також відвідав багато країн.

Особистість художника безумовно неординарна, а його життя цікаве та гідне окремої розповіді. Нижче ви знайдете лише декілька фактів, які зможуть трішки показати всю неймовірність Пікассо та показати історію його життя.

Картина Пабло Пікассо "Муза" знаходиться в Центрі Помпіду в Парижі

НАРОДЖЕННЯ

Хлопчик народився мертвим. Саме тоді лікар Сальвадор, дядько майбутнього художника, що був присутній на пологах, зробив неймовірний вчинок. Абсолютно спокійний, він запалив сигару та видихнув міцний дим в обличчя немовля. Звичайно, всі навколо злякалися... включаючи й новонародженого хлопчика, який закричав та почав дихати.

Малюк Пабло отримав при народженні дуже довге ім’я, що включало в себе імена всіх його предків, як вимагала іспанська традиція. Повне ім’я художника - Пабло Дієго Хосе Франсиско де Паула Хуан Непомусено Марія де лос Ремедіос Криспін Криспіньяно де ла Сантисіма Тринідад Руіс-і-Пікассо. Цікаво, що серед предків майбутнього художника були й збіднілі дворяни, архієпископ та навіть віце король Перу. З усього довгого імені митець залишив собі лише ім’я Пабло та прізвище Пікассо. До речі, Пікассо – це прізвище його матері. Він віддав перевагу йому, ніж прізвищу батька.

ПІКАССО, БАТЬКО ТА СИН

З усього величезного списку предків лише батько Пабло Пікассо писав картини. Він навіть намагався стати художником, але не мав успіху в цьому та став доглядачем музею. До речі, саме батько побачив талант у своєму синові ще в дитинстві та вирішив розвивати дитину в мистецтві.

Першу свою картину Пікассо написав у 7 років. Батько часто доручав хлопчику працювати над невеликими деталями власних робіт. Є навіть версія, що в 13 років Пабло написав таку картину, що батько назавжди покинув брати в свої руки пензлі та більше не створив жодного полотна. Його настільки вразила робота сина, його майстерність та талант, що в нього більше не було сумнівів щодо майбутнього дитини.  

УВАГА ЖІНОК

Хлопчик Пікассо з дитинства був оточений жіночою увагою – мати, дві тітки, дві сестри. Мама завжди говорила синові, що він найкращий, найгарніший, найталановитіший. Цими словами мати зробила Пабло назвичайно впевненим у собі. В майбутньому такого ж захопленого стану він чекав й від усіх своїх жінок. До речі, жінок в його житті було справді багато. Вони були його музами, надихали його на створення нових робіт. Він писав картини, коли був закоханий, але так само успішно створював свої полотна, страждаючи від сімейних невдач.

Пікассо. Картина "Авіньонські дівчата"

НАВЧАННЯ

Вже в 13 років Пікассо почав навчатися в Барселонській Академії Мистецтв. Він показав таку майстерність, що був прийнятий на навчання, не зважаючи на свій юний вік. В 16 років Пабло продовжив свою освіту вже в Мадридській Академії Сан-Фернандо, яка вважалася найкращою в країні на той час. Так юнак перебрався до Мадриду.
Веласкес, Гойя, Ель Греко – художники, які особливо захоплювали Пікассо в той час. А навчання в Академії тривало зовсім недовго. Художник відчув привабливість вільного мадридського життя, а також відправився в тривалу подорож багатьма країнами світу.

ФРАНЦІЯ

В житті Пікассо стався Париж. Поїхавши туди одного разу ще під час свого навчання в Академії, він повертався сюди багато разів та навіть переїхав жити. Натхнення він черпав, вивчаючи роботи відомих французьких майстрів живопису – Гогена та Тулуз-Лотрека, Ван-Гога та Делакруа.

У Франції Пабло Пікассо провів більшу частину свого життя. Тут він познайомився з впливовими критиками, новими друзями, серед яких опинився й художник Анрі Матісс та письменниця Гертруда Стайн. До речі, її портрет Пабло переписував близько 80 разів – кожного разу він знаходив в свойому полотні нові недоліки та намагався покращити свою роботу.

КУБІЗМ

Засновник кубізму – саме Пікассо. Його картина «Авіньонські дівчата» вважається початком сучасного мистецтва. Та й однозначно, що вона написана в стилі кубізму. Лише подивіться на ці графічні елементи в зображенні жіночих тіл. В цьому полотні зустрічаються дві великі пристрасті художника – живопис та театр.
До речі, ця картина викликала різко негативну реакцію у Матісса, друга Пабло Пікассо, який побачив «Дівчат» одним з найперших. Можливо, це була не конструктивна критика, а просто професійні ревнощі? Можливо Матісс побачив саме в цьому полотні, але не в своєму власному, майбутнє живопису, так само як й у всього напрямку кубізму?

Пікассо. Картина "Дівчина на шарі"

ЕТАПИ ТВОРЧОСТІ

В творчості художника мистецтвознавці виділяють декілька періодів:

Блакитний період
В цей час в полотнах Пікассо переважають блакитні, сірі, зелені тони. Настрій сумний. Пишуть, що цей період почався з печальної події в житті митця, яка вплинула на нього на багато часу. Його друг, з яким він багато подорожував, покінчив з собою через нещасне кохання. Свою печаль Пікассо виливав у картинах того періоду.

Пабло Пікассо. Автопортрет

Рожевий період
Настрій життєрадісний. Кольори полотен – також. Пікассо переїзжає до Парижу... та ніби оживає. Так само як його картини – вони стають більш радісними та позитивними. Життя на Монмартрі йде на користь художнику. Натурщиками його полотен того періоду стають актори та акробати цирку Медрано, що також розташовувався на Монмартрі. Відома картина «Дівчина на шарі» - робота того самого періоду творчості майстра.

Африканський період
В творчості художника з’являються африканські мотиви. Він припиняє зображати просто людину та переходить до графічності, геометрії та наступного етапу своєї творчості.

Кубізм
Можливо це дивно, але мистецтвознавці не сприйняли роботи, виконані в кубізмі, але людям ці полотна подобались. Картини Пікассо гарно продавалися. В цей час з’явилася відома робота «Le baigneurs».

Неокласицизм
Ще один дуже життєрадісний період в творчості майстра. Пікассо одружується на російській балерині Ользі Хохловій. В них народжується син Поль. Художник на той час вже добре забезпечений, життя молодої родини досить комфортне. Живуть вони в розкішному будинку на узбережжі моря.

Сюрреалізм
Від забезпеченого життя Пікассо знову повертається до богемності. Сімейний спокій в достатку швидко набрид йому. Він орендує окрему квартиру, починає стосунки з коханкою, яка невдовзі народжує йому доньку. Картини того часу втрачають класичний вигляд, з’являється сюрреалізм.  Нещасливе сімейне життя знаходить відображення в його полотнах того часу. Пікассо захоплюється скульптурою.

Пабло Пікассо з родиною

НАДБАННЯ
Музеї Пікассо можна відвідати сьогодні як в Барселоні, так й у Парижі. Пікассо залишив після себе більше 80 000 картин та тисячі скульптур. Його фінансовий стан оцінювався в мільйонах ще за життя, йому належали замки та особняки.
В Пікассо було 4 визнаних ним дітей та 6 онуків, 2 офіційні дружини та неймовірна кількість коханок. Доля нащадків генія та мільйонера Пікассо склалася по-різному – в художника був досить складний характер та непрості стосунки з родинами. Але це вже зовсім інша історія...