Цього року дуже популярною стала пісня французької виконавиці Barara Pravi - Voilà, яку вона представила на Євробаченні 2021. Вона підкорила усіх своїм шармом та флером тої chanson française, яку цінують в усьому світі. Пісня починається з рядків:
Écoutez-moi Moi la chanteuse à demi Parlez de moi À vos amours, à vos amis Parlez-leur de cette fille aux yeux noirs et de son rêve fou Moi c'que j'veux c'est écrire des histoires qui arrivent jusqu'à vous C'est tout
Послухайте мене Я співачка на половину Говоріть про мене Своїм коханим, своїм друзям Розкажіть їм про цю чорнооку дівчину та її божевільну мрію Все, що я хочу: писати історії, які дійдуть до вас Це все
Як ви бачите, співачка на початку закликає звернути на неї увагу, а досягає цього ефекту за рахунок наказового способу - impératif. Пропонуємо детальніше розглянути цей аспект граматики.
L’impératif виражає наказ, пораду чи заборону. Вживати його можна тільки для трьох осіб: tu, nous, vous. Щоб утворити impératif потрібно використати форму дієслова у présent та прибрати займенник, що передує дієслову.
Наприклад: tu prends > prends.
Проте, варто пам’ятати, що дієслова з закінченням -er мають особливість для tu: зникає кінцева -s: tu parles > parle, tu vas > va.
Крім того, існують дієслова, що мають особливі форми:
avoir: aie, ayons, ayez; être: sois, soyons, soyez; savoir: sache, sachons, sachez; vouloir (на письмі): veuillez fermer la fenêtre en sortant
Длязворотніх дієслів (se V) варто використовувати займенники toi, nous, vous, ставити їх після дієслова: réveille-toi, relaxons-nous, brossez-vous les dents.
Заперечна форма l’impératif
Якщо ж треба поставити в заперечну форму, по порядок слів є прямим, ne стоїть перед дієсловом, а pas - після: ne sortez pas de l’appartement.
У зворотніх дієслів займенник повертається як до своєї звичної форми te, nous, vous, так і до свого місця перед дієсловом: ne vous alimentez pas mal.
Важливо також розглянути випадки, коли у наказовому способі присутні ще й додатки-займенники: їх варто ставити після дієслова, через дефіз: donne-moi ton numéro de téléphone.
Проте, якщо це заперечення, то повертаємось до прямого порядку слів: mais ne le donne pas à ma copine.
Attention! Якщо це дієслово з закінченням -er, яке супроводжується займенником y чи en, то у ствердній формі у якості закінчення повертається -s: allez-y. У запереченні -sзникає відповідно до правила: n’en mange pas.
Тепер, підчас прослуховування пісень, прогулянок Парижем та ознайомлення з різного типу правилами, ви зможете набагато краще орієнтуватись у конструкціях наказавого способу. Крім того, ваші правила, поради та побажання відтепер теж можуть бути французькою! Voilà!
Бажаєте вивчати французьку мову та заглибитися у граматику? Записуйтеся на заняття нашої школи Côte d'Azur! Обирайте зручний для вас формат навчання (онлайн або офлайн) та пишіть нам для запису у групу.