Блог школи французької мови Côte d'Azur
Люди Про Францію

Геній Сальвадора Далі. Початок шляху

Чи ви встигли вже відвідати виставку Сальвадора Далі, що відбувається в Києві? Його картини ви зможете побачити там, а ми тим часом розповімо вам трішки більше про цікаву особистість геніального та, можливо, найбільш божевільного художника.

Сальвадор Далі був безперечно видатним сюрреалістом та абсолютно непередбачуваною, неординарною особистістю. Сьогодні ми розповімо вам трішки більше про нього, з чого почалася його творчість, а також про його кохану – відому Галу, яка вплинула на все його життя.

РОДИНА


Іспанець за походженням, Сальвадор Далі народився другою дитиною в родині. Його старший брат помер від менінгіту у віці 7 років. Маленький Сальвадор з’явився у 1904 році, через 3 роки після смерті першої дитини. Батьки дали хлопчику ім’я Сальвадор зовсім невипадково (Сальвадор у перекладі з іспанської означає «рятівник»). Вони вважали появу другого сина благословінням від Бога, дитиною, яка має втішити їх у скорботі за померлим старшим хлопчиком.

В дитинстві батьки майбутнього художника дійсно ставились до нього як до рятівника, або якнайменше, як до короля. Одного разу йому навіть подарували маленьку королівську мантію, що була розшита камінням, та корону. Звичайно, дитина була балувана батьками. Кажуть, що художник був «зовсім не цукор» - із важким характером, самозакоханий нарцис, який дуже любив хвалити себе. Але хто з геніїв був простим у спілкуванні? Для того, щоб краще зрозуміти Сальвадора, давайте повернемось в його дитинство...

...Трохи пізніше в родині з’явилася ще й дівчинка – Ана Марія Далі (Ana Maria Dali). Все дитинство брат та сестра були найкращими друзями. Вже у дорослому житті Ана Марія була постійно присутня у колі брата, вона була його музою, натурою для картин, а також й великою помічницею у всіх його побутових питаннях. Сальвадор був абсолютно не пристосований до побуту, таким чином його молодша сестра виконувала роль матері для вже дорослого художника.


До речі, Сальвадор далі багато писав – вірші, власну біографію, спогади, короткі розповіді та навіть романи. Здається, все це має пролити певне світло на деталі його життя та творчості, але все вийшло зовсім навпаки – він став лише «темною лошадкою», залишивши після себе загадки та недосказанність. Що сказати – геній має право!
Абсолютно точно можна сказати, що Сальвадор був неймовірно високої думки про себе. «Кожний ранок, прокидаючись, я відчуваю найвищу насолоду: бути Сальвадором Далі», - писав він.


ДИТИНСТВО


Малювати майбутній художник почав досить рано. В 4 роки він проявляв вже певну завзятість у спробах навчитися малювати, а в 10 років написав свою першу картину в стилі імпресіонізму. Сальвадор міг просидіти весь день в маленькій кімнаті, де він малював й малював.

ЮНІСТЬ


В 14 років в юного Далі відбулась перша персональна виставка в місцевому театрі. В цей період він наполегливо шукав свій стиль, практикуючись в імпресіонізмі, кубізмі та інших стилях живопису.
В 16 років Сальвадор вже не лише писав картини в різних стилях живопису, аде також й почав писати розповіді про великих художників, практикуючись також й в словесному жанрі. Цікаво, що коли однолітки Сальвадора з Академії мистецтв почали цікавитися популярним тоді напрямом імпресіонізму, Далі вже практикувався в кубізмі – адже те, що було новим для інших, для нього вже було пройденим етапом. Дуже багато часу він проводив в художніх музеях Іспанії, включаючи найвідоміший іспанський музей Prada.

ФРАНЦУЗЬКИЙ ЕТАП


Опинившись у Франції, в Парижі, Далі й тут продовжив своє знайомство з мистецтвом та музеями, побувавши в свою першу поїздку усюди, включаючи Версаль. Так почався французький етап життя та творчості митця. Він спілкувався з художниками Монмартру та певний час навіть жив тут. Зараз на Монмартрі знаходиться дім-музей Далі. Загляніть, коли будете у Парижі: 11 Rue Poulbot, 75018 Paris.
В музеї Сальвадора Далі в Парижі знаходяться в основному його гравюри, певні скульптури та ескізи. Тим не менш, хоча тут зовсім не багато картин, музей досить атмосферний та чудово передає дух сюреалізму.  

ТВОРЧИЙ ПОШУК


Далі завжди мав великі амбіції, які постійно сприяли й пошуку себе та власного стилю у мистецтві. Він писав у стилі імпресіонізму, зробив багато всього у напрямку кубізму, писав портрети, вивчаючи творчість свого куміра – Веласкеса, малював морські пейзажі та натюрморти. Все це бузмовно було гарно, але не зробило б його великим митцем. Він все ще шукав свій власний напрямок.


ГАЛА


В 1929 році, в переламний момент свого життя, коли художнику було 25 років, він познайомився з Галою Елюар. Вона тоді була заміжня, старша за Далі на 10 років, мала дитину, але все це жодним чином не зупинило художника. Гала стала його музою, другом, коханкою, а пізніше й дружиною. Він писав картини – вона була його натурницею, він присвячував їй свій час – вона рятувала його від психологічної кризи. Без сумніву, якщо б не Гала, Далі не став би настільки величним художником. Через 5 років після знайомства, Гала все ж таки розлучилась зі своїм чоловіком та вийшла заміж за Сальвадора.

Точка зору Сальвадора навіть на сімейне життя відрізнялось від звичної. Він вважав, що у кожного художника має бути жінка та муза або коханка. Жінка – це Мистецтво. «Вона увійде в ваше життя, коли вам буде 12 років або трішки більше, їй на цей момент буде вже 1000 років». Коханкою за словами митця має бути жінка. Її задача – дарувати художнику натхнення, вона не буде ревнувати його до Мистецтва, а, можливо, навіть полюбить його ще сильніше, ніж сам митець.


СЮРРЕАЛІЗМ


В цьому ж 1929 році Далі долучився до Клубу сюреалістів. Це повністю змінило його твочий шлях в майбутньому. Він обрав для себе сюреалізм. Але навіть для такого сміливого напрямку мистецтва, Далі був поза рамками. Пізніше він назвав свій напрям в мистецтві «параноїдально-критичною діяльністю». Виставка художника в Парижі мала успіх. Сальвадор з Галою все певний час жили у Франції.
Батько художника не схвалював шлюб Сальвадора з Галою. Він навіть заборонив сину з’являтися в своєму домі. Це був початок сімейного конфлікту. Пізніше художник зобразив цей конфлікт, це протистояння власних інтересів та батька, у багатьох своїх роботах. З Галою вони переїхали в невеличкий будинок у рибацькому селищі. Вони проводили багато часу разом, як й раніше. Сальвадор багато працював. Він вже був відомим, але жити було й досі нема за що. Виправити матеріальний стан Далі зміг лише в 1940-х роках після переїзду до Америки.

АМЕРИКА


Напевно немає таланту, який би не проявив художник, перебуваючи в США, Тут він працював й декоратором, й дизайнером, оформлював сцени в кіно, був ілюстратором та створював логотипи компаніям (наприклад, відоме лого Chupa-Chups). Також він спробував себе у фотографії та створював інсталяції та скульптури. Він писав картини та працював над текстами власного роману. Його енергії вистачало на багато проектів одночасно. За 8 років життя в Америці він створив надзвичайно багато. Навіт написав книгу, що стала однією з найкращих в колекції її автора – «Таємне життя Сальвадора Далі, написане ним самим».   


Хочете дізнатися більше про життя видатних людей? Приходьте на культурні вечори в нашу школу Côte d'Azur. Ми регулярно проводимо цікаві зустрічі-лекції, де говоримо про цікавих особистостей культури та мистецтва - художниках, письменниках, артистах, життя яких було тим чи іншим чином повязане з Францією. Наші зустрічі проходять в стінах школи Côte d'Azur в центрі Києва. Також можлива участь й онлайн.