СТВОРЕННЯ ВЕЖІ
Якось французи вирішили організувати всесвітню виставку, присвячену Французькій революції 1789 року. Домовились, що подію відсвяткують будувництвом цікавої споруди, щоб показати всьому світові технічний прогрес Франції. Звичайно, був організований конкурс на найкращу роботу. Виграв Гюстав Ейфель та його архітектурне бюро з проектом вежі.
Половину коштів, що були необхідні на будівництво, вніс сам Ейфель. В результаті він також став й власником споруди. Цікаво, що й повернув він свої інвестиції дуже швидко. Лише за перші 6 місяців після відкриття подивитись на грандіозну споруду приїхало більше 2 млн людей. Безперечно, архітектор став багатієм.
БУДІВНИЦТВО
Вежу будували 2 роки, 2 місяці та 5 днів. Це дуже-дуже малий термін для такого масштабу будівництва. Такої надзвичайної швидкості вдалося досягнути завдяки дуже точним кресленням архітектора - конструкція складалася з 18 000 деталей. Було враховано просто все, що могло якось вплинути на хід будівництва: більша частина деталей була змонтована між собою ще на виробництві. Вага зібраних деталей не перевищувала 3 тонн. Все це сприяло легкому підйому конструкції на висоту.
УРОЧИСТЕ ВІДКРИТТЯ
31 березня 1889 р. на вежі був закріплений прапор Франції, відбулось урочисте відкриття. Споруда засяяла яскравими вогниками: згори встановили маяк, що світив кольорами французького трикольору, два прожектори та близько 10 000 газових ліхтарів (їх з часом замінили на 125 000 електричних лампочок).
ІДЕЯ ВЕЖІ
Що надихнуло Ейфеля на таку конструкцію вежі? Напевно, ви здивуєтесь, але в основі його роботи дослідження з палеонтології. Відомий професор - палеонтолог Герман фон Майєр деякий час до нашої вежі вивчав будову кістки стегна - її головки та з'єднання суглоба.
Виявилось, що така анатомічна деталь забезпечує високу міцність та надійність кістки від переломів. Людина дійсно унікально створена, все працює точно та просто дивовижно. Саме це й побачив Ейфель. Та вирішив, що якщо це працює для людини, то буде працювати й для вежі. Так народилась його відома конструкція - впевнена основа з надійним кріпленням, що схоже на суглоб стегна, та тонкий шпиль згори. Вежа витримує навіть найсильніші коливання вітру, її верхівка відхиляється зовсім незначно. Все перевірено й вітром, та навіть повінню.
ГАБАРИТИ
Ейфелева вежа була по-справжньому грандіозною – подібної споруди ніхто в світі ще не бачив. Вона була набагато вище всіх споруд, що існували на той час (її висота складала 300 м). Сьогодні висота вежі - 324 м. Вага - 7500 тонн.
Перша споруда, вища за Le Tour Eiffel, в світі з'явилась лише через 40 років.
До другого поверху вежі можна піднятися сходами. Їх тут 1792.
На наступний поверх лише на підйомнику. А вид тут й справді дивовижний - весь Париж можна побачити!
ПАРИЖАНКА ЧИ НІ?
Сьогодні Ейфелева вежа - символ Парижу. Але так було не завжди. Спочатку мешканці міста були категорично проти конструкції. Вони вважали її потворною, казали, що вона руйнує чарівний вигляд Парижу.
Багато художників, архітекторів, музикантів та письменників підписали та відправили владі міста протест, де вимагали розібрати конструкцію. Цікаво написав про вежу Гі де Мопассан, французький письменник. Він був також категорично проти вежі, але пізніше часто відвідував ресторан «Жюль Верн», розташований на одному з поверхів споруди. На питання, чому він відвідує заклад, якщо так не любить вежу, він відповідав так: "В Парижі вже не залишилось місця, де не було б видно цієї клятої споруди".
Але, щоб бути об'єктивними, варто зазначити, що були й ті, хто був у захваті від Ейфелевої вежі. Наприклад, Томас Едісон, який навіть залишив привітання архітектору в гостьовій книзі.
ТАЄМНЕ ПОМЕШКАННЯ
Цікаво, що вгорі вежі спеціально для Ейфеля побудували квартиру. Вона була невеликою, але затишною та облаштованою зі смаком. Тут було декілька кімнат з гарними меблями та килимами, а також рояль - ознака належності до еліти суспільства того часу.
Звичайно, таке помешкання викликало неймовірний ажіотаж в місті - багато людей пропонували великі гроші, щоб там побувати або навіть пожити певний час. Але Ейфель всім відмовляв. Коли відомий архітектор був у Парижі, він проводив в цій квартирі багато часу. Тут він зустрічав своїх гостей, влаштовував тривалі дискусії з колегами, проводив час з впливовими людьми. Тут був й Томас Едісон. Відомо, що з Ейфелем вони провели багато годин, спілкуючись про останню розробку американського вченого - фонограф.
СПАСІННЯ
Після закінчення виставки вежу все ж хотіли демонтувати. Але спасіння прийшло, звідки не чекали. Вона чудово підходила для встановлення на ній радіоантени. А після також й телеантени. В самій вежі розташували метеостанцію.
ГІТЛЕР
Під час Другої Світової війни, в 1940 році, коли Гітлер прибув в окупований Париж та планував побачити місто з висоти, у вежі вийшов з ладу підйомник. Поломка була серйозною, швидко виправити інженери не змогли. Так фюрер й не зміг побачити Париж з вежі. Гітлер мріяв з висоти конструкції віщати фашистську пропаганду, розмістити прапор. Але всі йоги мрії не здійснились через норовливу французьку красуню - Ейфелеву вежу, яка не схотіла прийняти фюрера. Звичайно, Гітлер був у гніві, навіть хотів розібрати споруду, але цього також не сталося.
Цікаво, що невдовзі після того, як Париж був вільний від нацистів, підйомник на вежі запрацював. Французи люблять казати, що хоча Гітлеру й вдалось взяти тоді Париж, підкорити Ейфелеву вежу він так й не зміг.
МОДНИЦЯ
Ейфелева вежа любить моду та змінювати свій зовнішній вигляд. Її, звичайно, вже багато разів фарбували, змінюючи колір. Спеціально для неї навіть створили спеціальний відтінок, схожий на бронзу - "коричневий ейфелевий".
ЇЖА
Зараз у споруді вежі є все, що потрібно, щоб насолоджуватись видом на Париж з комфортом - декілька барів, ресторанів та невеличких буфетів:
- 58 Tour Eiffel на першому поверсі - бюджетний варіант
- Той самий відомий ще з часів Гі де Мопассана ресторан Le Jules Verne. Він розташований на другому поверсі - розкішний з витонченими стравами в меню
- Champagne Bar: тут можна випити по келиху шампанського та подивитися на Париж з висоти